FÖR KONSULTER INSTALLATÖRER OCH TEKNISKA FÖRVALTARE SEDAN 1996
Stora Inneklimatpriset -Juryn
Presentation av juryn




Lars Ekberg

Funktion i juryn: Ordförande
Sysselsättning/uppdrag:Docent i installationsteknik, Chalmers. Ansvarig för affärsområde Fastighetsföretag och industri vid CIT Energy Management AB.
Spetskompetens: Inomhusmiljö, installationer och energianvändning
Född år: 1962
Har varit med i juryn sedan: 2012



Tobias Bergström

Funktion i juryn: Ledamot, representerar Energi- och miljötekniska Föreningen
Sysselsättning/uppdrag: Installationschef i byggkoncernen Fastec. Ansvarig för El, VVS, Styr samt Energi och Miljöcertifiering.
Spetskompetens: Installationsteknik i fastighet El, VVS samt Miljöcertifiering. Certifierad energiexpert.
Född år: 1978
Har varit med i juryn sedan: 2016




Britta Permats

Funktion i juryn: Ledamot representerandes Svensk Ventilation
Sysselsättning/uppdrag: VD för Svensk Ventilation, Ledningsgruppen för utbildningen installationsingenjör vid IUC, Ledningsgruppen för YH utbildningen ventilations och inomhusmiljöingenjör i Enköping, Skolverkets Programråd (VVS och Fastighetsprogrammet).
Spetskompetens: Ventilation och inomhusklimat
Född år: 1966
Har varit med i juryn sedan: 2010





Lennart Asteberg

Funktion i juryn: Ledamot representerandes Svenska Kyltekniska Föreningen
Sysselsättning/uppdrag: VVS-konsult i eget företag, IFLA HB.
Spetskompetens: Kyla, ventilation, energieffektivisering och förnybar energi.
Född år: 1951
Har varit med i juryn sedan: 2013

Tidigare jurymedlemmar

Christer Backström, Svensk Ventilation
Gunnar Lovell, Svenska Kyltekniska Föreningen
Peter Thomsson, Svenska Kyltekniska Föreningen
Bengt-Göran Jarefors, Energi- och miljötekniska Föreningen
Magnus Everitt, Svensk Ventilation
Per Fahlén, Chalmers (ordförande)
Johnny Andersson, Svenska Kyltekniska föreningen
Signhild Gehlin, Energi- och miljötekniska föreningen
Veronica Eade, Energi- och miljötekniska föreningen


Aktuella Expo  

ExpoVent


2016-09-06 Varberg
Varberg Event/Sparbankshallen, Entréhallen, Kattegattsvägen 26

2016-09-07 Göteborg
Ullevi Restaurang & Konferens, Ullevi Lounge, Skånegatan (Ingång mot polishuset)

2016-09-08 Trollhättan
Nova Mat & Möten, Lilla NOVA, Innovatumområdet, Nohabgatan 31

2016-10-04 Kiruna
Kiruna Sporthall, A-Hallen, Adolf Hedinsvägen 37

2016-10-05 Luleå
Nordkalotten Konferens, Kallaxsalen, Nordkalottvägen 1

2016-10-06 Umeå
Nolia konferens, Showroom, Signalvägen 3

2016-10-07 Örnsköldsvik
Meddelas senare

2016-11-08 Kristianstad


2016-11-09 Malmö


2016-11-10 Lund


ExpoKyla


2016-09-20 Stockholm
Solvalla Travbana, Festvåningen, Konferensentrén övre parkeringen

2016-09-21 Uppsala
Fyrishov, F-Hallen, Idrottsgatan 2

2016-10-18 Malmö
Stadionmässan, Foajén nedre plan, Stadiongatan 25

2016-10-19 Göteborg


ExpoVA


2016-11-22 Luleå
Nordkalotten Konferens, Kallaxsalen, Nordkalottvägen 1

2016-11-23 Skellefteå
Skelleftetravet, Totohallen, Burträskvägen

2016-11-24 Umeå
Nolia Konferens, Showroom, Signalvägen 3

2016-11-25 Östersund
OSD Kongress, Vinterträdgården, Krondikesvägen 93


Kalendarium
september 2016
oktober 2016
Copyright © 2001 - 2012 Slussen Building Services - Slussen är utvecklad av Ventil Digital Kommunikation